Proč nakupovat u nás

   Každé kolo, které se dostane od výrobce do prodejen je vlastně polotovar, který musí každý prodejce sestavit, seřídit a odstranit případné výrobní vady. Tato procedura se musí provést jak u kol nejnižší tak i nejvyšší cenové kategorie. Je tam jen ten rozdíl, že kola vyšší kategorie kladou vyšší nároky na vybavení provozoven speciálním nářadím a vyšší kvalifikaci servisního mechanika.

   Kola značky AUTHOR od firmy UNIVERSE AGENCY se dodávají pečlivě zabalená a částečně demontovaná v kartónových krabicích. Po vybalení na těchto kolech provádíme za současného sestavování tyto úkony:

Odrážka

kontrola a seřízení vůlí všech ložisek

Odrážka

dotažení pastorků kazetových nábojů

Odrážka

dotažení klik a všech šroubů a matek na celém kole

Odrážka

dotažení paprsků, vystředění a vycentrování kol

Odrážka

promazání kónusu představce a montáž řídítek

Odrážka

montáž a seřízení brzd

Odrážka

kontrola článků řetězu, upevnění měniče a přesmyku

Odrážka

seřízení řazení

Odrážka

nahuštění kol

   Této celé výstupní proceduře věnujeme na každé kolo asi 2 hodiny práce. Proto každý zákazník může na u nás zakoupeném kole odjet bez obav, že mu něco nebude fungovat nebo mu, nedej Bůh, i něco upadne.

   Ale po ujetí asi 200 až 400 km by každý zákazník měl přijet na servisní kontrolu, která je pro zákazníka zdarma. I z těchto důvodů je doporučeno kolo kupovat co nejblíže místa bydliště. Na této prohlídce se provádí tyto úkony:

Odrážka

kontrola vůlí všech ložisek a dotažení všech šroubů

Odrážka

centrování kol

Odrážka

kontrola brzd a řazení

Odrážka

doladění kola, dle připomínek zákazníka

Doporučuje se na tuto prohlídku přijet nejdéle do roka.


  A na závěr jak může dopadnout kolo, které si někde koupíte buď neseřízené, anebo nějaké laciné z akční nabídky letáku, sestavené z dílů podřadné kvality. Levná kola mi chodí do oprav nejčastěji, tak se pokusím shrnout společné závady všech těchto kol.

Odrážka

nekvalitní oplastované náboje kol: Zatím každý tento zadní náboj, který byl v provozu - stěny náboje se nejprve uvolní a nakonec se náboj rozpadne na dva kusy, poznáte to podle silně kývajících se zadních pastorků a efekt se projeví po rozpletení kola. Někdy se dovnitř náboje propadne vnitřní miska ložiska. Kuličky těchto nábojů mají "zdravou" fialovou barvu a dost často jaksi nedrží kulatý tvar. Některé jsou ve tvaru nepravidelného mnohoúhelníku, některé rozpůlené,...

Odrážka

podřadné ráfky - praskají v místě uchycení paprsku

Odrážka

nekvalitní a zastaralé typy zadních pastorků - vysoká poruchovost a jsou neopravitelné, na mnohých nejde uspokojivě seřídit řazení

Odrážka

brzdy - v mnohých případech nejdou seřídit ke správné funkci

Odrážka

zastaralý a nekvalitní celý systém řazení. Taková sestava jde seřídit jen kompromisně, ale ne k úplnému uspokojení cyklisty.

  Pokud takové kolo koupíte neseřízené, tak výše uvedené závady jen urychlíte. Většina výrobních vad se dá objevit a odstranit právě při seřizování nového kola. Ale je na pováženou, zda se vyplatí vyměňovat náboje kol a zadní pastorky za kvalitnější nebo jestli není levnější pár korun přidat a koupit si kolo, které je složené ze součástek, které už něco vydrží.

 semora@semora.cz - tel: 602 595 837